Każdy z nas marzy by oddychać czystym powietrzem w swoim domu. Niestety, świat zewnętrzny pełen jest zanieczyszczeń pod postacią spalin i pyłów, które mieszają się z tlenem i niezauważone przedostają do wnętrz budynków. Chcąc zaprzestać wdychania szkodliwych substancji, a także zwiększyć swój komfort życia, wiele osób decyduje się na instalację urządzeń odpowiedzialnych za kontrolę nad temperaturą, wilgotnością i czystością powietrza wtłaczanego do budynku. Najczęstszy wybór pada na klimatyzator i rekuperator. Jaka jest między nimi różnica?
Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej, w której ciepło powietrza wywiewanego z pomieszczenia zostaje odebrane, a następnie przekazane do powietrza nawiewanego. Za całość odpowiada rekuperator - główny element całej instalacji. System ten umożliwia zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń. Rekuperacja jest szczególnie przydatna w budynkach, w których wentylacja jest często włączana i wyłączana, ponieważ pozwala ona zmniejszyć straty ciepła.
Czym jest i jak działa klimatyzacja?
Klimatyzacja to system, który reguluje temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. Składa się z dwóch głównych jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna jest umieszczona w pomieszczeniu, które chcemy klimatyzować, natomiast jednostka zewnętrzna jest umieszczona zewnątrz budynku. Klimatyzacja działa poprzez wymianę ciepła między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną.
Klimatyzacja może być używana do ochłodzenia pomieszczenia, utrzymania stałej temperatury lub jego delikatnego ocieplenia. Klimatyzatory zajmują się także regulacją wilgotności powietrza. Większość modeli wyposażona jest w system filtrów oczyszczających, dzięki którym dostarczają do budynku powietrze wolne od zanieczyszczeń.
Klimatyzacja i rekuperacja - różnice
Oba systemy, zarówno klimatyzacja jak i rekuperacja, mają za zadanie utrzymać jak największy komfort w pomieszczeniu. Dzielą je jednak pewne różnice. Docelowo, rekuperatory lepiej sprawdzają się do ogrzania pomieszczeń, dlatego latem bardziej przydatne są klimatyzatory. Te z kolei nie zajmują się odbieraniem ciepła z wymienianego powietrza. Oznacza to, że w procesie klimatyzacji zużywa się nieco większe ilości energii. Z tego względu, coraz większą popularność zyskują systemy klimatyzacji z rekuperacją, pozwalające na jednoczesne chłodzenie i grzanie pomieszczeń, przy zachowaniu jak najwyższej jakości powietrza i niskim zużyciu energii.