Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Należące do odnawialnych źródeł energii systemy fotowoltaiczne stają się coraz bardziej powszechne. Wykorzystuje się je w pojedynczych gospodarstwach domowych, jak i również w dużych przedsiębiorstwach. Działaniem farmy fotowoltaicznej jest zamiana energii słonecznej w elektryczną. Inaczej mówiąc to elektrownie słoneczne ze specjalnie wydzieloną strefą terenu, na której rozłożone są instalacje paneli. Jest to genialny wynalazek, którego potencjał może posłużyć do zaspokojenia potrzeb całej ludzkości na prąd. W tym artykule dowiesz się jakie jest działanie farmy fotowoltaicznej.

Czym jest farma fotowoltaiczna?

W Polsce farmy fotowoltaiczne są jak dotychczas nowym rodzajem inwestycji energetycznej. Są to tak właściwie duże instalacje słoneczne, które łączą się w jeden system dziesiątki, a nawet setki lub tysiące takich modułów. Ustawiane są one na wspólnej przestrzeni. Celem farmy fotowoltaicznej jest wytwarzanie dużej ilości energii, która jest następnie sprzedawana. Farmy fotowoltaiczne działają tylko w dzień i wymagają magazynowania energii elektrycznej, którą produkują. Stanowią również cel inwestycyjny przeróżnych podmiotów, jest to wynikiem zysków, jakie są przez nie generowane oraz jaki wpływ mają na transformację energetyczną. Mapa polskich farm fotowoltaicznych rozrasta się w imponującym tempie. Wiedząc już czym jest farma fotowoltaiczna, zagłęb się w jaki sposób ona działa.

Działanie farmy fotowoltaicznej

Farma fotowoltaiczna to zbiór tysięcy paneli. Są one ustawione na specjalnych konstrukcjach, podłączone ze sobą szeregowo i równolegle. W każdym z takich modułów znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, które wykonane są z materiału półprzewodnikowego. W ogniwach dochodzi do zjawiska fotoelektrycznego. Fotony, które pochodzą z promieni słonecznych wzbudzają w ogniwach ruch elektronów, który wpływa na powstawanie napięcia elektrycznego, czyli różnicy potencjałów. Prąd stały jest wytwarzany przez moduły PV, jest on przetwarzany w falowniku solarnym na prąd zmienny, który trafia do sieci. Określona moc wytwarzania prądu przy pełnym nasłonecznieniu posiada każda z instalacji. Ilość zainstalowanych paneli fotowoltaicznych wpływa na moc. Mocą farmy fotowoltaicznej jest tak naprawdę suma mocy wszystkich paneli fotowoltaicznych. Im więcej ich jest, tym większa moc jest aktywowana przez farmę.

Czy farmy fotowoltaiczne są opłacalne?

Jeżeli chodzi o opłacalność farmy fotowoltaicznej, można ją zaobserwować po około 10 latach. Inwestycja w fotowoltaikę to koncepcja wymagająca dużego kapitału początkowego. Zważając na dynamicznie rozwijający się sektor usług energetycznych, może być korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców szukających nowych ścieżek rozwoju. Opłacalność farmy fotowoltaicznej jest zależna od kilku czynników, między innymi ekonomicznych, politycznych czy środowiskowych. Panele solarne z roku na rok stają się coraz popularniejsze, ich budowa będzie coraz to mniej kosztowna, a zatem wszystko stanie się opłacalną inwestycją. Optymalny dobór instalacji pozwala zaoszczędzić nawet do 90% na rachunkach za prąd. Odpowiednie zaprojektowanie i lokalizacja farmy może przynieść nie tylko zwrot inwestycji, ale głównie miliony złotych dochodów. Jest to jednak zależne od cen ustalonych przy okazji aukcji OZE, kosztów energii, ale również wydajności systemu. Dzięki dokładnemu przemyśleniu doboru paneli oraz wielu innych elementów instalacji, moduły będą mogły służyć sprawnością przez wiele lat co będzie miało wpływ na zwrot inwestycji.

Dzięki temu artykułowi masz już podstawową wiedzę w obszarze farm fotowoltaicznych i możesz oprzeć na tym swoje działania.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone