Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Według nowych badań przeprowadzonych przez National Renewable Energy Laboratory (NREL), dłuższa żywotność paneli fotowoltaicznych może obniżyć zapotrzebowanie na nowe materiały, a także na dodatkową energię potrzebną do produkcji pojedynczego modułu PV. Dlaczego to takie ważne?

Dlaczego naukowcy dążą do przedłużenia żywotności paneli fotowoltaicznych?

Oprócz zmniejszenia zapotrzebowania na surowce, moduły o długiej żywotności zapewniają również dłuższy okres eksploatacji, dając naukowcom czas na opracowanie i wdrożenie nowych procesów recyklingu lub naprawy paneli - wynika z badania.

Spośród 336 scenariuszy, które wzięto pod uwagę, dwa scenariusze wypadają najbardziej obiecująco: pierwszym z nich jest produkcja paneli o przedłużonej, 50-letniej żywotności, drugim natomiast produkcja modułów o krótszej, 15-letniej żywotności, jednak z wysokim wskaźnikiem recyklingu. Pomysły te zostały porównane ze scenariuszem bazowym, który zakładał 25-letnią żywotność modułów i niski poziom recyklingu, co odzwierciedla obecną technologię.

Nowe technologie nadzieją na lepsze jutro

Badanie zatytułowane "Circular Economy Priorities for Photovoltaics in the Energy Transition", które zostało opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE, uwzględniło tylko panele fotowoltaiczne z krzemu krystalicznego, jednak z powodzeniem można je odnieść również do innych metod produkcji modułów PV.

"Możemy uniknąć nadmiernych wymian i dodatkowej produkcji, budując systemy właściwie za pierwszym razem. Recykling krótko żyjących modułów brzmi atrakcyjnie, ale nasz bilans masowy i obliczenia wydajności pokazują, że może to ograniczyć efektywność paneli słonecznych" - powiedziała Teresa Barnes, autorka artykułu i kierownik grupy NREL ds. niezawodności PV i wydajności systemu.

Badania NREL, krajowego laboratorium Departamentu Energii USA, opublikowane w 2020 roku sugerują, że należy zacząć działać już dziś, aby zmniejszyć koszty recyklingu i negatywny wpływ na środowisko zużytych paneli słonecznych.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone