Skip to main content

biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

Wzrost zapotrzebowania na energooszczędne systemy grzewcze stanowi siłę napędową dla producentów, którzy co jakiś czas wypuszczają na rynek coraz to nowsze i bardziej zaawansowane technologie. Nie inaczej jest w kwestii japońskiej firmy Panasonic, która jakiś czas temu na targach w Paryżu przedstawiła strategię rozwoju swojej marki, ujawniając przy tym nazwy kolejnej generacji uwielbianych na całym świecie pomp ciepła z serii Aquarea.


Spis treści:
1. Panasonic Aquarea K i L - nowa odsłona pomp ciepła
2. Panasonic Aqarea K i L - co nowego?
    2.1 Panasonic Aquarea K
    2.2 Panasonic Aquarea L
    2.3 Panasonic Aquarea K i L - cechy wspólne
3. Sukcesy pomp ciepła Aquarea K i L
4. Pompy ciepła Aquarea K i L - nadchodzi rewolucja?


Panasonic Aquarea K i L - nowa odsłona pomp ciepła

Pompy ciepła Panasonic Aquarea to powietrzno-wodne urządzenia grzewcze, które zyskały sławę na całej powierzchni globu. Dotychczasowe modele - szczególnie Aquarea High Performance oraz Aquarea T-CAP - sprzedano w milionach egzemplarzy. Sukces marki i chęć rozwoju skłoniła japońskiego producenta do rozszerzenia swojej oferty o dwa innowacyjne urządzenia. Mowa tutaj o Aquarea generacji K i L - nowej odsłonie pomp ciepła od Panasonic.

Dotychczas marka wypuszczała na rynek urządzenia o bardzo charakterystycznym designie - sporej wielkości jednostki zewnętrzne PC w kolorze białym, z rzucającym się w oczy logotypem i raczej prostą formą. Generacja K i L reprezentuje sobą zupełnie inny nurt stylistyczny. Najnowsze pompy ciepła Aquarea cechuje minimalistyczny wygląd - matowe jednostki zewnętrzne w kolorze szarego antracytu doskonale wpisują się w nowoczesne style architektoniczne, natomiast kompaktowe jednostki wewnętrzne o białej barwie z powodzeniem odnajdą się w każdym pomieszczeniu. Wygląd to jednak nie jedyny czynnik, który odróżnia nową serię pomp Aquarea od swoich poprzedników.

Pompy ciepła Aquarea generacji K i L

Panasonic Aquarea K i L - co nowego?

Idea towarzysząca japońskiemu producentowi była dość prosta - nowa generacja urządzeń ma oddawać ducha dzisiejszych czasów oraz stanowić doskonałą opcję grzewczą dla świadomego społeczeństwa niskoemisyjnego. Na ten moment wszystko wskazuje na to, że Panasonic osiągnął swój cel. Pompy ciepła Aquarea K i L zaprojektowano w taki sposób, aby cechowała je lepsza wydajność energetyczna w stosunku do swoich poprzedników. Co więcej, producent oferuje również rozwiązanie wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Aquarea K

Pompy ciepła od Panasonic generacji K zasilane są przez czynnik chłodniczy R32. Docelowo mają wyprzeć z rynku obecną serię urządzeń Aquarea J, jednak jak mówi sam producent, proces ten najprawdopodobniej zajmie kilka lat.

Urządzenia Aquarea generacji K wyposażono w zupełnie nową sprężarkę i układ chłodniczy, a także zadbano o dodatkowe wygłuszenie oraz lepszą izolację. Wspomniane pompy ciepła mogą pochwalić się także wyższym współczynnikiem sprawności. Nawet gdy temperatura na zewnątrz spada do -25 stopni, są one w stanie pracować bez wsparcia w postaci grzałki elektrycznej. Co więcej, zgodnie z zapewnieniami producenta, mogą też podgrzewać wodę do 60oC w momencie, gdy temperatura powietrza będzie plasować na poziomie -10 stopni.

Na ten moment wiadomo, że pierwsze pompy ciepła Aquarea generacji K w wersji All-In-One na rynku pojawią się wraz z końcem kwietnia 2023 roku. Lipcem 2024 będzie można natomiast zakupić te urządzenia w wersji split. Wspomniane pompy ciepła będą wchodzić do sprzedaży równolegle z generacją J - będzie to jednak trwało tylko przez określony czas, ponieważ Panasonic zapowiedział całkowite wycofanie ich ze swojej oferty w momencie popularyzacji serii K.

Panasonic Aquarea L

Pompy ciepła Aquarea generacji L wyróżniają się całkowicie nową konstrukcją w stosunku do swoich poprzedników. Ich jednostki zewnętrzne wyposażono w naturalny czynnik chłodniczy R290, który - choć jest wysoce efektywny - może stawiać przed instalatorami pewne wyzwania montażowe.

Modele pomp Aquarea serii L posiadają jeszcze wyższy czynnik sprawności, niż urządzenia z generacji K. Panasonic zapewnia, że są one w stanie podgrzać wodę do temperatury 75 stopni podczas mrozów rzędu -10oC. Jest to w dużej mierze zasługa połączenia hydraulicznego pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną PC, a także nowych podzespołów, w tym sprężarki. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych, pompy ciepła Panasonic Aquarea gen. L będą najcichszymi w historii marki.

W kwestii automatyki także kilka nowości. Pompy wyposażono w nowoczesny tryb pracy cichej, a także wprowadzono możliwość przyłączenia dwóch urządzeń sterujących. Co ciekawe, w modelach z tej serii zastosowano liczne uproszczenia, które mają pomóc użytkownikom w łatwiejszej konfiguracji systemu. Wejście wspomnianych pomp na rynek zapowiedziane jest na maj 2023 roku.

Panasonic Aquarea K i L - cechy wspólne

Zarówno generacja K jak i L nadaje się wręcz idealnie do nowoczesnych budynków powstałych w zgodzie z ideą ekologii, jak i do starszych konstrukcji, w których głównym systemem ciepłowniczym są grzejniki.

Nowoczesna konstrukcja pomp ciepła od Panasonic cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa - jest to głównie zasługa hermetycznego zamknięcia, które ułatwia proces montażu. Obie generacje są wyjątkowo ciche, dzięki czemu ich jednostki zewnętrzne mogą zostać umieszczone w większej ilości lokalizacji. Jeśli chodzi o komfort procesu montażu, urządzenia wyposażono w nowy sterownik, zapewniający jeszcze bardziej intuicyjną obsługę, niż dotychczas.

Systemy pomp ciepła Aquarea K i L pozwalają ich użytkownikom na inteligentne sterowanie oraz monitorowanie zużycia energii z dowolnego miejsca. Wystarczy do tego urządzenie mobilne (np. telefon, tablet) i aplikacja Aquarea Smart Cloud. Za jej pośrednictwem możliwe jest zdalne programowanie funkcji chłodzenia i ogrzewania w budynku. Co więcej, w przypadku wystąpienia awarii użytkownik natychmiastowo dostaje powiadomienie o problemie.

Jeśli chodzi o firmy konserwacyjne i instalatorów pomp ciepła, dla nich również powstała dedykowana aplikacja. Aquarea Service Cloud umożliwia zdalny nadzór nad instalacjami swoich klientów w czasie rzeczywistym. Dzięki dostępowi do danych systemowych, historii użytkowania oraz statystyk, usługodawca może jeszcze szybciej reagować na wykryte usterki, tym samym zwiększając poziom zadowolenia kontrahentów.

Sukcesy pomp ciepła Aquarea K i L

Choć najnowsze generacje pomp ciepła od Panasonic dopiero wchodzą na rynek, to już mogą pochwalić się niemałym sukcesem. Urządzenia te uzyskały wyróżnienie w konkursie Good Design Awards 2022 - wydarzeniu sponsorowanym przez Japan Institute of Design Promotion. Jurorzy poza wysoką wydajnością prezentowanych pomp ciepła, docenili także design nowoczesnej jednostki zewnętrznej, która ze względu na swój kolor i formę jest w stanie niepostrzeżenie wtopić się w modernistyczny krajobraz.

W roku 2022 do konkursu napłynęło prawie 6000 zgłoszeń. Nagrodzono dokładnie 1560 z nich, z czego tylko 100 projektów wylądowało w rankingu Good Design Best 100. Wśród nich oczywiście znalazły się pompy ciepła Aquarea generacji K i L.

Pompy ciepła Aquarea K i L - nadchodzi rewolucja?

Nie da się ukryć, że najnowsza generacja pomp ciepła Aquarea od Panasonic wygląda obiecująco. Modernistyczny wygląd, wysoka wydajność w stosunku do swoich poprzedników i możliwość pracy w trybie cichym to jedne z największych atutów omawianych urządzeń. Projekt japońskiego producenta już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem, stawiając swoich konkurentów niemalże pod ścianą. Kto wie, być może trwający wyścig technologiczny popchnie inne marki do stworzenia jeszcze bardziej zaawansowanych rozwiązań grzewczych?


Użyte w artykule zdjęcia pochodzą ze strony https://www.aircon.panasonic.eu/.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Design Escapes

Energia Taniej Sp. z o.o.
86-300 Grudziądz, ul. Włodka 16F
REGON: 362798977
NIP: 8762462625


© 2022 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone