500 735 953 biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

  • Częste pytania o fotowoltaikę

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Instalacje fotowoltaiczne są wyceniane indywidualnie ze względu na szereg zmiennych mających wpływ na ostateczną cenę. Do podstawowych czynników należy wielkość instalacji, miejsce montażu, rodzaj pokrycia dachowego. Wszystkie wyceny wstępne są darmowe, ceny potwierdzamy po wizycie na miejscu u klienta po dokonaniu oględzin. Ceny na światowych rynkach od roku 2016 systematycznie spadają. Dziś możemy zaproponować ceny już od 4000 zł za 1 Kw mocy przyłączeniowej kompletnej gotowej do pracy instalacji.

Jakie są koszty utrzymania?

Panele fotowoltaiczne nie są kosztowne w utrzymaniu. Przede wszystkim nie wymagają one czyszczenia, bo czyszczone są przez deszcz i wiatr. Nie jest konieczna też szczególna konserwacja. Dodatkowo są odporne na różne warunki atmosferyczne, w tym obciążenie śniegiem czy grad. Trzeba jednak pamiętać o tym, że by uniknąć ewentualnej awarii, na wszelki wypadek instalację należy poddawać okresowej kontroli.

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to niewielki system, który pozwala z energii słonecznej generować prąd elektryczny. Na system składają się panele fotowoltaiczne, utworzone z zespołu baterii słonecznych (ogniw fotowoltaicznych), falownik (inwerter AC/DC), okablowanie i inne dodatkowe elementy. Od 1 lipca 2017 roku, weszła w życie Ustawa o OZE, która reguluje zasady instalacji, wytwarzania i obrotu energią elektryczną pochodzącą z OZE. Dzięki systemowi rozliczeń – opustów, możliwe jest zbilansowanie energii wyprodukowanej ze zużytą w rocznym okresie, a dzięki temu uzyskanie najtańszego ogrzewania i anulowanie rachunków za energię elektryczną budynku. W instalacji do 10 kWp „opust” wynosi 0,8 czyli za każdy 1 Kw oddany do sieci elektroenergetycznej z naszej instalacji fotowoltaicznej możemy za ” darmo” pobrać z sieci 0,8 Kw. Traktujemy w ten sposób cała sieć elektroenergetyczną jak akumulator. W okresie niskiego nasłonecznienia – zima, jesień głównie będziemy pobierali energię z sieci a w okresie wiosna , lato głównie będziemy oddawali do sieci w celu jej rocznego bilansowania.

Gdzie mogę zainstalować mikroinstalację fotowoltaiczną?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna musi być zainstalowana tam, gdzie bezpośrednio padają promienie słoneczne. Najczęściej instalowana jest na dachu budynków. Najlepiej umieścić ogniwa od strony południowej, najbardziej nasłonecznionej. Panele fotowoltaiczne można także postawić je na ziemi, na pustej, niezacienionej działce. Oczywiście moduły fotowoltaiczne mogą być również ustawione w kierunku odbiegającym od idealnego południa (azymut 180).

Jak dużo miejsca potrzeba na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych?

W przypadku każdej instalacji wymaganą powierzchnię trzeba wyliczać indywidualnie i wziąć pod uwagę wszystkie czynniki. Ilość miejsca jest zależna przede wszystkim od rodzaju panelu oraz od jego mocy. Przyjmujemy że na dziś w standardzie jeden panel fotowoltaiczny ma 1×1,7 metra czyli 1,7 m2. Wielkość potrzebnej powierzchni jest uzależniona od sposobu montażu czy to jest powierzchnia płaska czy na dachu skośnym. Obliczenia te nasza firma każdorazowo bierze dokładnie pod uwagę i przedstawia koncepcje dostosowaną do Państwa obiektu. Trzeba jednak pamiętać przy tym, by panele nie znalazły się w cieniu ani nie zaczęły zacieniać się nawzajem.

Czy instalacja fotowoltaiczna działa również w pochmurne dni?

Tak, instalacja działa zawsze. Ponieważ używa pełnego spektrum promieniowania słonecznego, pracuje o każdej porze roku, generując energię nawet w pochmurne dni, choć produkcja jest wtedy odpowiednio mniejsza, niż przy pełnym słońcu. To możliwe dzięki tak zwanemu promieniowaniu rozproszonemu, które jest obecne przez cały dzień, nawet gdy słońce nie jest bezpośrednio widoczne. Proponowane przez nas moduły cienkokrystaliczne (amorficzne) sprawdzają się szczególnie dobrze podczas zachmurzenia.

Czy położenie geograficzne działki ma znaczenie?

Właściwie nie. Poziom nasłonecznienia w całej Polsce jest bardzo podobny, dlatego też położenie geograficzne ma minimalne znaczenie.

Czy istnieje możliwość zainstalowania mikroinstalacji, która nie będzie podłączona do sieci elektroenergetycznej?

Tak, to możliwe. Wtedy jednak, by magazynować energię, musi być ona wyposażona w specjalne akumulatory.

Czym różnią się kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?

Kolektory i panele różnią się mechanizmami fizycznymi, na których opiera się ich działanie. W przypadku kolektorów, które służą do ogrzania wody, konieczny jest płynny czynnik chłodzący, zwykle glikol, który przepływając przez nie przyjmuje ciepło i przekazuje je dalej do systemu. Z kolei panele fotowoltaiczne do produkcji prądu wykorzystują „efekt fotowoltaiczny”, który polega na powstaniu siły elektromotorycznej pod wpływem promieniowania świetlnego. Panele fotowoltaiczne mają wiele nazw: bateria słoneczna, ogniwa słoneczne, panele solarne, moduły PV.

Ile energii elektrycznej w ciągu roku produkują panele fotowoltaiczne?

W Polsce można przyjąć, że dla paneli o mocy 1 kWp, instalacja skierowana na południe wytworzy w ciągu roku około 900-1100 kWh energii elektrycznej. Ilość wyprodukowanej energii elektrycznej zależy bezpośrednio od ilości promieniowania słonecznego, które w danym okresie pada na moduł fotowoltaiczny. Ważne są więc przede wszystkim miejsce, kierunek zamocowania paneli i padania promieni słonecznych i oczywiście to, czy nie ulegną zacienieniu. Inne czynniki, które mogą mieć znaczenie, to sprawność modułu czy sprawność całej instalacji fotowoltaicznej.

Dlaczego wcześniej nie było możliwości odsprzedaży energii produkowanej za pomocą paneli fotowoltaicznych?

Od 1 lipca 2016 roku, weszła w życie Ustawa o OZE, która reguluje zasady instalacji, wytwarzania i obrotu energią elektryczną pochodzącą z własnej elektrowni słonecznej. Dzięki systemowi rozliczeń – opustów, możliwe jest zbilansowanie energii wyprodukowanej z własnej instalacji fotowoltaicznej – ze zużytą w rocznym okresie, a dzięki temu możesz anulować rachunki za energię elektryczną budynku nawet do „0”- zero zł !!!!!. W instalacji do 10 kWp „opust” wynosi 0,8 czyli za każdy 1 kw oddany do sieci elektroenergetycznej możemy za ” darmo” pobrać z sieci 0,8 kw. Traktujemy w ten sposób cała sieć elektroenergetyczną jak akumulator. W okresie niskiego nasłonecznienia – zima, jesień głównie będziemy pobierali energię z sieci a w okresie wiosna , lato będziemy oddawali do sieci w celu jej rocznego bilansowania. Prześlij nam swoje rachunki za energię z ostatnich 6 okresów rozliczeniowych. Dokonamy bezpłatnej analizy ekonomicznej elektrowni dopasowanej do Twoich potrzeb. W celu wyceny instalacji oraz doboru rozwiązania odpowiedniego dla Państwa prosimy o kontakt. Załatwiamy wszystkie formalności z możliwościową finansowania inwestycji – dotacje, kredyt – leasing.
Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

© 2019 Energia Taniej Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Studio113