biuro@energiataniej.com.pl Grudziądz, Włodka 16F

  • Konstrukcje wolnostojące

Jakie są rodzaje systemów solarnych montowanych na ziemi?

Standardowy montaż na ziemi

Jest to tak zwany standardowy montaż naziemny - gdzie kilka biegunów jest umieszczonych w ziemi, a system regałów jest zainstalowany na górze, aby utrzymać panele słoneczne.
Proces budowania tego rodzaju systemu przypomina tworzenie ogrodzenia. Najpierw wykopalibyście kilka otworów, które są głębokie na kilka stóp, a następnie ustawcie bieguny i wypełnijcie je betonem. Ta struktura stworzy podstawę do trzymania paneli słonecznych.

Godną uwagi cechą standardowego mocowania naziemnego jest to, że panele są „stałe” - oznacza to, że kąt nachylenia i kierunek są stałe. Podczas gdy główną zaletą jest to, że jest opłacalne i łatwe do zainstalowania, wadą jest to, że regulacja jest niewielka lub nie ma jej wcale i nie jest idealna dla obszarów o ekstremalnym zaśnieżeniu.

Podczas gdy betonowe pomosty są zawsze najbardziej praktycznym i ekonomicznym fundamentem dla standardowego montażu naziemnego, istnieją alternatywne opcje fundamentów, w tym obciążone balastem, przyparte filary i spiralne pale. Są one używane głównie w dużych instalacjach komercyjnych lub użytkowych, zazwyczaj wtedy, gdy gleba jest zbyt twarda lub kamienista, aby można było w nią wiercić.
Dzięki zbalastowanemu systemowi słonecznemu jest to w zasadzie standardowy montaż naziemny z dodatkową funkcją - betonowe podstawy, które są nad ziemią. Przyparte filary wyglądają jak olbrzymi słup, a jak sama nazwa wskazuje, wbijane są głęboko w ziemię za pomocą specjalistycznego sprzętu.
Pale spiralne, znane również jako śruby ziemne, wyglądają jak olbrzymia śruba. Wymagają również specjalnego sprzętu do instalacji, podobnego do tego, co jest używany przy instalacji filarów napędzanych. Ponadto wszystkie trzy alternatywne opcje fundamentowania wymagają współpracy z profesjonalnym inżynierem.

Panele słoneczne do montażu na słupie

Oprócz standardowych mocowań naziemnych można również rozważyć montaż paneli słonecznych na słupach. Mocowanie na słupie dostarcza interesujących rozwiązań, które mogą mieć zastosowanie zależnie od Twojej sytuacji.
Montowane na słupie panele słoneczne są zbudowane w podobny sposób jak standardowe systemy montowane na ziemi, ale zamiast kopać kilka otworów, wykopalibyście jedną dużą dziurę i włożyli do niej ogromny słup. Następnie panele słoneczne są montowane na górze z wbudowaną funkcją przechylania i obracania, która umożliwia ręczną regulację paneli lub ustawienie automatycznych urządzeń śledzących, w celu poprawy wydajności słonecznej.

Montowane na słupie panele słoneczne są dużo droższe, wymagają dużej betonowej podstawy, a duża rura jest trudna do instalacji.

Istnieją jednak zalety systemu montowanego na maszcie, wykraczające poza moc wyjściową - regulowana funkcja pozwala również podnieść matrycę nad ziemię, aby usunąć liście, śnieg i inne przeszkody. Wysokość w połączeniu z możliwością regulacji sprawia, że mocowanie na maszcie jest idealne dla osób, które żyją w śnieżnym klimacie.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!